Mavi » Mavi Haberleri » SELİM YİRMİBEŞOĞLU ÇEVRE GÜNÜ MESAJI

SELİM YİRMİBEŞOĞLU ÇEVRE GÜNÜ MESAJI

SELİM YİRMİBEŞOĞLU ÇEVRE GÜNÜ MESAJI

Dünyamızda yaygınlaşan kirlilik/kirleticiler; başta insanlar olmak üzere tüm çevreyi ve doğayı tehdit eder duruma gelmiştir.

ENGE Isı ve Enerji Sistemleri İş Geliştirme Direktörü Makine Mühendisi Selim Yirmibeşoğlu 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı. Yirmibeşoğlu mesajında şu görüşlere yer verdi:  

“Birleşmiş Milletler Örgütü‘nün, 1972 yılında Stockholm‘de düzenlediği “Birleşmiş Milletler Çevre ve İnsan Konferansı”nda 5 Haziran tarihinin "Dünya Çevre Günü" olması oybirliği ile kabul edilmiştir. O tarihten bu güne kadar her yıl 5 Haziranda Dünya Çevre Günü farklı bir tema ile kutlanmakta, çevreye ilişkin bazı konular ve çevre sorunları gündeme taşınmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 56. maddesinde “Sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkı, çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevrenin kirlenmesini önlemek” güvence altına alınmış olup ayrıca her yurttaşa ve devlete çevreyi koruma ödevi de yüklenmiştir.

Gezegenimizde, çevre sorunları artmaya devam ederek su kirliliği, toprak kirliliği, hava kirliliği ve atıklar sorunlarının birleşmesi, sonuçta iklim değişikliği gibi birçok önemli sorunu beraberinde büyütmüştür. Dünyamızda yaygınlaşan kirlilik/kirleticiler; başta insanlar olmak üzere tüm çevreyi ve doğayı tehdit eder duruma gelmiştir.

Daha fazla kazanma hırsının insanlığı ve canlı-cansız tabiatın geleceğini tehdit ettiği gerçeğiyle karşı karşıya olduğumuz günümüzde; gelecek nesillere yaşayabilecekleri bir dünya bırakabilmek sadece insanlar için değil, taşı, toprağı, kısaca tüm doğa için yaşamsal varoluş mücadelesine dönüştüğü gerçeğini de akıldan çıkarmadan, ekolojik bir krize dönüşen çevre sorunlarının çözümünde, bütüncül ve kamusal politikaların, üretilmesi zorunluluğu açıktır.

Çevre sorunları ve iklim krizi siyaset üstü bir mücadele olup, başta bilim insanları olmak üzere, siyasetçilerin, yerel yönetimlerin, merkezi yönetimlerin, sivil toplum örgütlerinin ve toplumun tüm dinamik kesimlerinin bir an önce uyum içerisinde birlikte harekete geçmesi ve kendi yetki alanları içinde somut adımlar atmaya başlaması gerekmektedir.”

ENGE BÃœLTEN 1 PDF.pdf
ENGE BÃœLTEN 1 PDF.pdf
SELİM YİRMİBEŞOĞLU ÇEVRE GÜNÜ MESAJI
ENGE BÃœLTEN 1 PDF.pdf