Mavi » Mavi Haberleri » Api Turizm ilk konuklarını Düzce’de ağırlayacak.

Api Turizm ilk konuklarını Düzce’de ağırlayacak.

Api Turizm ilk konuklarını Düzce’de ağırlayacak.

İnsanların deniz, kum, güneş üçlemesine olan bakış açısının değişmesi ile ortaya çıkan tematik turlar yeni rotalar oluşturuyor.

Turizm politikaları doğrultusunda ortaya çıkan sürdürülebilir turizm kavramı, beraberinde eko turizm, alternatif turizm, özel ilgi turizmi, yeşil turizm, doğa ve kültür turizmi, kırsal turizm gibi turizm türlerinin ortaya çıkmasını sağladı. Bu bağlamda 2016 yılı itibariyle arı yetiştiriciliğinde dünyada ilk 4 ülke arasında yer alan Türkiye’de api turizmin uygulanabilirliği fikrini ortaya çıkardı.

Apiturizmin arıcılığın tüm bileşenlerini bir araya getiren, kural ve uygulama modüllerinin ortaya konulmasında öncülük eden, Türkiye’nin apiturizm rotalarının belirlenmesi ve uygulanır hale getirilmesinde çaba sarf eden “apiTURroute” danışmanlığında pilot uygulama “Şile-Sakarya-Düzce rotası”nın önemli bir ayağı olan Düzce ile başlıyor.

Düzce şelaleleri, ormanları, mağaraları ve hem güzel hem sağlıklı arılıklarıyla, değerli bir arıcılık araştırma merkezi olan DAGEM’iyle önemli bir apiturizm destinasyonu olmanın avantajını yaşıyor.

18 ve 19 mayıs tarihlerinde iki gün boyunca Düzce’de hem arıcılık faaliyetleri ilgili çalışmalar hem de tarihi ve doğal güzellikleri ziyaret edilecek. İstanbul ve Ankara illerinden gelecek olan gezginlerin programında Güzeldere şelalesi, Sarıkaya mağarası, Prusias ad hypium antik kenti de yer alacak.