Mavi » Mavi Haberleri » İcra dosyaları yığılıyor

İcra dosyaları yığılıyor

İcra dosyaları yığılıyor

Son 28 günde icra dairelerine giden dosya sayısı 718 bini geçti. Günde ortalama 22-25 bin arası yeni icra dosyası açılıyor.

Ekonomik krizin en büyük yansıması icra dairelerinde görülüyor. UYAP üzerinden açılan ve icra dairelerinde bulunan toplam dosya sayısı 21.3 milyona yükseldi. Yılın ilk ayında icra dairelerine giden toplam dosya sayısı ise 718 bin 238’e ulaştı.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Her dosyasının 1 kişi üzerinden açıldığı düşünüldüğünde, ülkemizde her 4 vatandaşımızdan birinin icralık durumda olduğu ortaya çıkmaktır” dedi. Sözcü’den Müslüm Evci’ye değerlendirmelerde bulunan Gürer, son bir hafta içerisinde gelen icra dosyası sayısının 155 bini geçtiğini belirtti.

Gürer şu açıklamada bulundu: "Bu inanılmaz bir rakam. Başka bir ifadeyle günde 22 bin ile 25 bin arası yeni icra dosyası hazırlanıyor. Borçlarını ödeyemeyenlerin sayısı her geçen gün katlandı. Yılbaşından bu yana icra dosyalarındaki sayısının yüzde 15’lere varan oranda artması, vatandaşın halini net bir şekilde ortaya koyuyor. Yoksullaşan kesimlerde böyle giderse icralık olmayan vatandaş kalmayacak."