Mavi » Mavi Haberleri » ENERJİ KİMLİK BELGESİ ALINACAK

ENERJİ KİMLİK BELGESİ ALINACAK

ENERJİ KİMLİK BELGESİ ALINACAK

İnşaat Mühendisleri Odası Sakarya Şubesi Düzce Temsilciliği tarafından yayınlanan bir bildiri ile 01/01/2020 tarihinden itibaren yapılan binalardan (50m2 üstünde olan ve mücavir alan sınırları içinde olan)Enerji Kimlik Belgesi almayan binalara iskan belgesi verilmeyeceği belirtildi. Açıklama şu bilgilere yer verildi:

“İnşaat Mühendisleri Odası Sakarya şubesi tarafından düzenlenen, Enerji Performansı yönetmeliği gereği istenen, Enerji kimlik Belgesi Uzmanlığı eğitimi, İnş.Müh.Odası, Düzce Temsilciliğimizde 27.07.2022 tarihinde başlamış, 30/07/2022 günü tamamlanmış aynı gün eğitime katılanlar arasında sınav yapılmış olup, sınav sonucu,başarılı olan katılımcılara Enerji Kimlik Belgesi verilecektir. .

01/01/2020 tarihinden itibaren yapılan binalardan (50m2 üstünde olan ve mücavir alan sınırları içinde olan)Enerji Kimlik Belgesi almayan binalara iskan belgesi verilmeyecektir. Mücavir sınırlar dışında kalan 1000m2 altındaki binalar ve sanayi yapılarının Enerji Kimlik belgesi alması zorunlu değildir. Enerjide %70 dışa bağımlı olan bir ülkede yaşamamız nedeniyle enerji tasarrufuna dolayısıyla ısı yalıtımına da önem vermemiz gerekmekte. Böylece yaklaşık %35-%40 enerji tasarrufu sağlamamız mümkün olmaktadır.

Ayrıca bu sayede sera gazı emisyon oranı düşecek daha sağlıklı bir ortamda yaşama olanağımız olacaktır. Bu amaçla Haziran 2022 ‘den itibaren kamu bankalarınca konut başına 50.000.-TL ‘ye kadar 60 ay vadeli 0.99 faizli kredi verilmektedir.%60 ı yalıtım sözleşmesi ibrasıyla %40 ı ise imalat tamamlanıp enerji kimlik belgesi alındığında ödenmektedir. Kamuoyunun bilgilerine saygıyla sunulur. “