Mavi » Mavi Haberleri » Güneşin Kadınlarının Emekleri

Güneşin Kadınlarının Emekleri

Güneşin Kadınlarının Emekleri

Kadın, emek, değer, doğal ürünler, sağlıklı gelecek, siyaset, idealler… Hepsini topladığınızda gerçek bir değerin ortaya çıktığını görebiliyorsunuz

Kadını ev işlerinde, bakımlılık yükümlülüklerinden öte değerlendirdiğinizde, iş gücüyle, istihdamı ile toplumsal ve ekonomik katma değerini algılıyorsunuz.

Düzce’de ‘Güneşin Kadınları Kooperatifini’ bu çerçevede değerlendiriyorum. Kadınlar geleneksel ‘ev’ sınırlarının dışına çıktıklarında, toplumdaki sorunlara duyarlı davrandıklarında, dayanışma gösterdiklerinde, ürettiklerinde, çözümün bir parçası olduklarında kendilerine karşı özgüvenli olmanın yanı sıra toplum için de bir umut olmaktadır. Kadınlar güçlendikçe başarıyorlar, toplumu da geliştiriyorlar.

Sorun, elbet sadece ekonomik özgürlük değil; bireyden toplumsallığa uzanan farkındalıkları oluşturmak, dayanışma ile iş ve güç birliğini sağlamak, sonuçta da belki kendi halkalarından başlayarak ama nihayetinde toplumun tüm kesimini ilgilendiren halkalar bütününde sorunların çözümünü katkı sunmaktır. Böyle olduğu takdirde saflar daha da sıklaşıyor.

Gittim… Gördüm… Dinledim. Güneşin Kadınları Kooperatifinde ürünler satılıyor. Hepsi organik ve çoğu kadınların emekleri ile üretilmiş. Varlıkları bilindiğinden, sanatkarların da yeri oluvermiş. İstisnasız her yaştan kadınların ürettikleri el emeği, sanat eserlerini, aksesuarları da görebilmeniz mümkün.

Düzce Güneşin Kadınları Kooperatifini, başta Başkan Aslıhan Tüysüz olmak üzere tüm ekibini, kadınlar ve toplum adına verdikleri mücadele verdikleri için kutluyorum. (Uğramanızı tavsiye ederim: Düzce Güneşin Kadınları Kooperatifi/ Süleyman Kuyumcu caddesi (Eski Akçakoca caddesi)