Mavi » Mavi Haberleri » Ferrero’den9’uncu Sürdürülebilirlik Raporu

Ferrero’den9’uncu Sürdürülebilirlik Raporu

Ferrero’den9’uncu  Sürdürülebilirlik Raporu

Rapor Ankara’da İtalya Büyükelçiliği’nde düzenlenen etkinlikle açıklandı.

Türk fındığının en büyük alıcı ve ihracatçısı konumunda bulunan Ferrero’nun 2018 yılında gerçekleştirdiği global ve yerel sosyal sorumluluk projelerini içeren 9’uncu Sürdürülebilirlik Raporu açıklandı.

Rapor Ankara’da İtalya Büyükelçiliği’nde düzenlenen etkinlikle açıklandı.

Etkinliğe fındıktaki Değerli Tarım Uygulamaları kapsamında yapılan sosyal ve zirai çalışmalara katılan çiftçiler ile kadın ve çocuklar da iştirak ettiler.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapanİtalya Büyükelçisi MassimoGaiani, Ferrero’nun çevreci ve sürdürülebilir tarımsal uygulamalara öncelik vermesinin takdire değer olduğunu belirterek; “Ferrero hem İtalya, hem de Türkiye açısından çok önemli. Fındık üretimindeki yeni uygulamalar Türkiye’nin dünyanın en büyük üreticisi gerçeğiniFerrero’nun da çalışmaları ile daha da pekişecektir” dedi.

Ferrero Türkiye Onursal Başkanı Carlo Marsili, yenilikçi tarım uygulamalarını önemseyip desteklediklerini vurgulayarak şunları söyledi:

“Verim ve kaliteyi insana önem vererek, yerel toplulukların desteğini alarak sürdürülebilir bir şekilde arttırmak ana hedefimizdir. Özellikle çevre koruma ile çocuk işçiliği istismarı ile mücadelede tüm çalışmalarımızın merkezindedir.”

Ferrero Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı AldoKaslowski de, “Ferrero olarak Türkiye’ye inanıyor, güveniyoruz. Türkiye’yi uzun dönem stratejik ortağımız olarak görüyoruz” diyerek bu kapsamda Türkiye’deki yatırımları her yıl artırdıklarını, 150 milyon TL’ye ulaşan yüksek bir yatırımı hedeflediklerini söyledi.

Ferrero Fındık Genel Müdürü Bamsi Akın da, Türkiye’de fındık tarımında yaptıkları çalışmaları hatırlatarak, 65 model bahçeleri bulunduğunu, 120 kişilik ekiple çalıştıklarını, şimdiye kadar 35 çiftçiye ulaştıklarını belirtti. Akın; “Model bahçelerde 80-100 kg civarında olan üretimin, kısa sürede 250 kilogramın, hatta daha da üzerine çıkabileceğini gösterdik” dedi.

Ferrero Çikolata Genel Müdürü Azmi Gümüşlüoğlu da, “Hadi Gel Köyümüze Geri Dönelim Projesi” kapsamında Manisa’da yer alan fabrikanın civar köylerinde sosyal sorumluluk çalışmaları yaptıklarını vurgulayarak, “Kinder-Spor programları da yapıyoruz. Yenilikçi tarım uygulamalarını destekleyerek hammadde de sağlıklı tedarik zinciri üzerine yoğunlaşıyoruz” diye konuştu.

Gümüşlüoğlu, "İhracatımız her yıl artıyor. Markalı ürün üretiyoruz. Dünyanın her yerinde Ferrero ürünlerine talep, paralel bizim de üretimimiz artıyor. Öte yandan en büyük fındık ihracatçıyız. Türkiye'den aldığımız fındığı hem işleyip kendi üretimimizde kullanıyoruz, hem de diğer şirketlere ihraç ediyoruz. Ferrero’nun ihtiyacı olan fındığın yüzde 80'ini Türkiye'den karşılıyoruz" dedi.

Etkinlikte, Değerli Tarım Uygulamaları ve Hadi Gel köyümüze Geri Dönelim Projesi’ne katılan çiftçiler, kadınlar ve çocuklarda yer alıp, görüşlerini belirttiler.