Mavi » Mavi Haberleri » Açıklanmaya muhtaç konular

Açıklanmaya muhtaç konular

Açıklanmaya muhtaç konular

(Şimdi AK parti çıkmış, partilerinin ‘en üst perdesinden’, ‘belediyecilikte başarılı olamadık’ dedikleri noktada, hangi başarıdan söz edecekler)

Belediye seçimlerine doğru ilerliyoruz. Sorumlu gazetecilikten ötürü ve her şeyden önce bu şehirde yaşayan bir birey olarak, bizleri yönetecek siyasetçilere dönük sorgulama yapmak benim en doğal hakkımdır.

16 yıllık AK parti iktidarında üç dönem belediye başkanlığı dönemi yaşadık… İki kez Mehmet Keleş bir kez de İsmail Bayram dönemleriyle. Dursun Ay’ı saymıyorum, çünkü O’nu belediye başkanlığı döneminde siz ‘siyaset kuklası’ haline getirdiniz. ( Yazı, her türlü kimlik tahlillerinin dışında siyaseten yazılmıştır, dolayısıyla bu tabirimin yanlış algılanmasını istemem). Çünkü, Dursun Ay’ı belediye başkanlığı görevine getirdiğinizin ertesi gün, hep birlikte ‘bilirkişi heyeti’ edasıyla tramvay rayları üzerinde inceleme yaptınız, sonrasında Ankara’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan huzurunda ‘çocuk tiyatrosu’ sahnesinde bile olmayacak tarzda ‘itip-kaktınız’. Bu sahneyi bir ‘ayıp’ olarak insanların zihinlerine kazıdınız.

Gelelim konumuza; siyasetin hiyerarşik yapısı içinde, Milletvekilliği ile Bakanlık, Belediye Başkanlığının üzerindedir. Metin Kaşıkoğlu Milletvekilliği, Faruk Özlü ise hem Milletvekilliği hem de Bakanlık yapmış siyasetçilerdir. Kısaca, siyasi yapı gereği, bu iki mevkii de bir alt mercileri ‘denetleme’ durumundadır. Kaşıkoğlu kısa bir süre önce AK parti Düzce Belediyeciliği için ‘ Belediyecilik konusunda çok zayıf kaldık’ dedi. Kastettiği Mehmet Keleş ve İsmail Bayram dönemleridir. Kaşıkoğlu’nun bu söylemi üzerine, ne yazık ki her iki başkandan da ‘ ne diyorsun, yaptıklarımız ortada değil mi’ tarzında tek bir söz bile gelmedi. Oysa her iki başkan da dönemlerinde yaptıklarını başarı hanelerine yazmışlar, kamuoyuna hizmetleri sıralayarak açıklamışlardı. Mesela Mehmet Keleş sosyal medya hesabında, ‘hatırladıkları’ ile 60 hizmet maddesi sıralamıştı… Hatta, eşi Gönül hanım, Mehmet Keleş’in unuttuklarını ayrıca sıralamıştı. İsmail Bayram da Kaşıkoğlu’nun sözlerine karşı yaptıklarını ‘savunamadı’. Her iki başkanın, böylesine önemli, siyasi hayatlarında vatandaşlara karşı sorumluluk taşıdıkları bu görevleri karşısında sessiz kalmaları ‘açıklanmaya muhtaç bir konu’ değil midir?

Yine, belediye başkanlığına talip Faruk Özlü’ye yönelik, sosyal medya hesabında, insanların sokakta birbirlerine karşı söyleyemediklerini ‘saydıran’ (daha önce yazdığım için bir kez daha yazmaya gerek yok, artık ayıp boyutuna geldi) Milletvekili İbrahim Korkmaz’ın sözleri ne olacak?... Faruk Özlü’nün bu sözlere karşı suskun kalması, ‘ayıp ediyorsun ama’ dememesi ‘açıklanmaya muhtaç bir konu’ değil midir? İbrahim Kokmaz’ın ‘istersen cevap ver, mahkemeye ver, ‘belgeleri’ sunayım’ demesinin etkisi mi oldu?... Belgelerden kastedilen nedir?

Şimdi AK parti çıkmış, partilerinin ‘en üst perdesinden’, ‘belediyecilikte başarılı olamadık’ dedikleri noktada, hangi başarıdan söz edecekler de oylara talip olduklarının propagandasını yapıyorlar. Siyaset, aysberg gibi; suyun altında kalan bölümün, görünen kısmından daha çok büyük olması gibi gerçeklerin gizlenmesini kaldırmaz. Eğer temiz, doğru siyaset olacaksa; bunun temiz, doğru, dürüst, gerçekçi siyasetçilerle yapılması gerekir.