Mavi » Mavi Haberleri » Sopalıklar

Sopalıklar

Sopalıklar

( İnsanların birbirlerine karşı ‘sevgisizlikleri’ bile itici olarak algılanması gerekirken)

Çevremize bakıyoruz da; ne kadar merhametsiz, acımasız bir toplum haline gelmişiz. İnsanların birbirlerine karşı ‘sevgisizlikleri’ bile itici olarak algılanması gerekirken, üstüne bir de ‘merhametsiz’ tavrı eklendiğinde, nasıl bir duygu hırçınlığı içinde olduğumuzu gösteriyor.

Bunu örnek olabilecek o kadar çok örnek yaşıyoruz ki, ürpermemek mümkün değil: Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Şenel Yediyıldız, TRT’de katıldığı bir programda başhekimler için “bunlar sopalık” ifadelerini kullandı. Daha önce gündeme gelen Sağlık Bakanlığı’nın acil olmayan durumlar dışında ameliyat yapılmaması konusunda genelgeyi sorarak “Böyle bir tasarruf var mı?" diye sordu. Bu soru üzerine Yediyıldız, “Hastanede ağır ameliyatlar yapmayın diye resmi yazı yazmışlar servislere böyle birkaç tane belge var. Bunlar aklı evvel bir takım başhekimler aslında onlar tabiri mazur görün, sopalıkta ama maalesef öyle bir şey yok.” yanıtını verdi. Hastanelerde çokça görülen, hasta yakınlarının doktorları ya da görevlileri darp etmesi ortadayken, bu vakaları önlemesi beklenen bir yetili/ilginin de ‘sopa merkezli’ sözler sarfetmesi anlaşılır gibi değil.

Bir başka örnek de Düzce’den… Geçtiğimiz günlerde ‘hoşgörü’ günü nedeniyle vatandaşın biri, gözlerini kapatıp, ellerini açarak, insanların kendisine sarılması mesajı verdi. ‘Öncü’ sitesinde bu haberi okuyunca, yorumlara göz attım… Şu yazılıydı “  İşleri güçleri yok kafalarından gün uydurup saçma sapan işler yapıyorlar. Güzel bir ıslamak lazım görür o zaman hoşgörüyü”