Mavi » Mavi Haberleri » Onların sesi ile yankılanırdı

Onların sesi ile yankılanırdı

Onların sesi ile yankılanırdı

70'li yıllarda Düzce'den geçen E-5 yol boyuna dizilmiş 20'ye aşkın dinlenme tesislerinde onların yürek burkan sesi hiç eksik olmazdı.

Otobüsler yemek molası için tesislere girer girmez yapılan anonslarla birlikte dükkanlardan yükselen arabesk şarkılar birbirine karışır, ortalık adeta bir ses cümbüşüne dönerdi. Tesislerin etraflarında ikamet edenler için bu sesler yadırganmaz; tam aksine adeta ninni etkisi yapardı. Bu melodiler Düzce'nin ses hafızasında önemli bir yer edinmişti diyebiliriz.

STARLAR BOY GÖSTERMEDEN ÖNCE ONLAR VARDI

Orhan Gencebay, Ferdi Tayfur, Müslüm Gürses, İbrahim Tatlıses, Hakkı Bulut, Neşe-Gülten Karaböcek gibi arabesk starlar tam olarak boy müzik piyasasında boy göstermeden önce müzik kadın sanatçıların mutlak iktidarı vardı. Onları bilen bilirdi. Plak ve kasetleri elden ele dolaşır pikap ve teyplerin başına toplanan hayranları tarafından buğulu gözlerle dinlenir, birbiri ardına yakılan sigaralardan derin derin nefesler çekilirdi.

ŞARKILARINI SÖYLEYİP SAHNEDEN ÇEKİLDİLER

Arabesk müziği vadisinden öyle isimler gelip geçti ki, genç kuşaklar belki de onların ismini ilk kez duyacak. Şimdilerde kasetleri tozlu arşivlere kaldırılan sanatçılar kendilerine has dinleyici çevresine hitap ederek hem gönüllere taht kurdu hem de bir döneme damgasını vurdu...

SELMA İSTANBULLU'DAN BOLULU FATOŞ'A...

Düzce'deki dinlenme tesislerinde turistik eşya satan dükkanlarının vitrinini süsleyen kasetlerin üzerini onların ismi süslerdi. Aklıma gelenlerden bazıları şöyle: Bolulu Fatoş, Selma İstanbullu, Nurcan Opel, Esen Gül, Huri Sapan, Yüksel Özkasap ve Mine Koşan... (Mehmet Şimşek/ Araştırmacı gazeteci-yazar)