Mavi » Mavi Haberleri » (TEM)halaşan Düzce

(TEM)halaşan Düzce

(TEM)halaşan  Düzce

Eski Düzce 24 saat Yeni Düzce ise 1990'lı yıllara karşılık gelen TEM Otoyolu'nun hayata geçmesiyle tenhalaştı..

Ben buna "DÜZCE'NİN (TEM)HALAŞMASI" diyorum...

Söz oyunu bir yana, gerçekten öyle değil mi?

E-5 güzergâhı Düzce'nin ekonomik yapısına ve restaurant kültürüne küçümsenmeyecek katkı yapmıştı. Düzce'de yaşayanların önemli bir kesimi bu hizmet sektöründen geçimini sağlıyordu. 7/24 hizmet veren restaurant sahipleri başka alanlarda da yatırım yapmış ve Düzce'de yeni ekonomik alanlar açmışlardı.

TÜRKİYE'YE VE DÜNYAYA AÇILAN PENCERE: DÜZCE

Düzce'deki E-5 Karayolu sadece bu şehirden Türkiye'ye değil; aynı zamanda dünyaya açılan bir pencere tanımı yaparsak abartmış olmayız. Ortalama her Düzceli vatandaş şunu iyi bilirdi ki, günün hangi saati olursa olsun Türkiye'nin her bölgesine ulaşabilecekti. Bu da herkesin bildiği gibi E-5 yolu üzerinde bulunan 20'yi aşkın restaurant ve dinlenme tesislerine gelmekle mümkün olabiliyordu. Burada ihtiyaç molası veren şehirlerarası otobüsler hizmetinizdeydi. Bu nihai şart da değildi. Bu satırların yazarı çoğu kez E-5 kenarına çıkıp gelip geçen otobüslere el ederek Düzce'den İstanbul veya Ankara'ya gitmişliği bir vakadır. Aynı şekilde Düzce'de sağlık problemi olan vatandaş yine bu kanalla dilediği her yere giderek problemine çözüm bulabiliyordu.

SAAT 19.30'DAN SONRA DÜZCE KASABALAŞIYOR

Bu yazıdan yenileşme, modernleşme karşıtlığı çıkarmak gibi bir niyetimiz sözkonusu olamaz. Ancak bazı gelişmeler ülke genelinde büyük kolaylıklar, avantajlar ve artı değer sağlarken bazı yerlere dezavantajları da getirebiliyor. Düzce ölçeğinde de aynı şey yaşandı. E-5 sayesinde 7/24 hayatın yaşandığı ve herkesin her yere karayoluyla ulaşabildiği Düzce, TEM karayolunun devreye girmesiyle şehirlerarası yolcu taşımacılığı açısından tenhalaştı ve adeta Anadalo'nun ücra köşelerindeki kasabalara döndü. İl merkezinden Ankara veya İstanbul'a son otobüsün saat 19.30'la sınırlı kalması aynı şekilde diğer şehirlerden Düzce'ye gelişlerin belli zamana hapsolması, şehirlerarası yolculuk bağlamında Düzce'den bir yere gitmek veya bir başka yerden Düzce'ye gelmek imkanını sınırladı.

Mehmet Şimşek/ Eski Düzce/ Mavi